Develonilta uusi pieni sähkökaivukone – suorituskyky dieselmallia parempi
Develon on julkaissut uuden ohjaamollisen DX-23E-7-kaivinkoneen. Työpaino on 2296 kiloa.Lue artikkelin tiivistelmäDevelon esitteli DX23E-7-sähköminikaivurin, jonka 32–40 kWh akku mahdollistaa jopa 10 tunnin työajan. Malli lataa täyteen 1,5–12 tunnissa ja tarjoaa viisi prosenttia enemmän nostokykyä kuin dieselversio. Työteho ja vakaus ovat myös parantuneet.
Tiivistelmä on Rengin, Viestimedian oman tekoälyavustajan, tekemä ja ihmisen tarkistama.Develonin uusi DX23E-7 sähköminikaivukone tarjoaa vakiomallina 32 kWh:n akkukapasiteetin. Saatavilla on myös malli, jonka akku on 40 kWh. Valmistaja lupaa DX23E-7:n olevan suunniteltu koko päivän työskentelyyn: vakiomalli tarjoaa kahdeksan tunnin työajan käyttökohteesta riippuen.
Normaali lataus (3 kW/6 kW) lataa akun täyteen 6–10 tunnissa, pikalatauksella (15 kW) täyslataus onnistuu 1,5 tunnissa. 40 kWh:n mallilla työaika pitenee 10 tuntiin ja täyslataus normaalilla latauksella kestää 7–12 tuntia, pikalatauksella 80 prosentin varaus saavutetaan 2,5 tunnissa.
Tiedotteen mukaan DX23E-7 tarjoaa viisi prosenttia enemmän nostokykyä kuin sen pohjana toimiva Develon DX19-7 -dieselkaivuri. Lisäksi työteho, siirtymäteho ja koneen vakaus ovat parantuneet. Akkupaketin vuoksi rungon poikittaislevy poistettiin ja takakääntösädettä kasvatettiin 35 mm:n verran akun sijoittamiseksi. DX23E-7 erottuu ulkoisesti sähkökoneelle ominaisella värimaailmalla ja grafiikalla.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


