Textron ostaa Artic Catin
Textron Incorporated ostaa Arctic Catin. Käteiskaupan arvoksi kerrotaan 247 miljoonaa dollaria. Ostaja ottaa vastuun myös Arctic Catin veloista.Kauppasopimuksen ehtojen mukaan Textron tarjoaa Arctic Catin ulkona olevista osakkeista 18,50 dollaria osakkeelta. Käteistarjouksen hinta ylittää 40,7 prosentilla Arctic Catin 20.1.2017 pörssinoteerauksen.
Arctic Cat odottaa sen osakkaiden saavan tarjousaineiston viimeistään 7.2.2017. Kauppa on lopullisesti valmis, kun sen tavanomaiset ehdot on täytetty ja kilpailuviranomaiset ovat sen hyväksyneet.
Arctic Cat liitetään Textronin Specialized Vehicles -liiketoimintayksikköön. Sen tuotemerkki jää ennalleen, samoin valmistus, jakelu ja operatiiviset toiminnot.
Textron Specialized Vehicles valmistaa mm. golfautoja ja golfkenttien hoitokoneita. Sen tuotemerkkejä ovat E-Z-GO, Cushman, Textron Off Road, Jacobsen, Dixie Chopper, Ransomes, TUG, Douglas, Premier and Safeaero (Diesel Progress Online).
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
