
JCB sähköistää koneitaan – lisäksi myyntiin sähkömalleihin sopiva yleislaturi


JCB:n ensimmäinen täyssähköinen kone oli vuonna 2019 esutelty minikaivinkone 19C-1E. Nyt se on saanut seurakseen JCB:n ensimmäisen täysin sähkökäyttöisen kurottajan, 505-20E:n, sekä uuden yhden tonnin minidumpperin, IT-E-dumpperin.
Koska sähkökoneiden lataaminen voi joskus olla ongelma, mikäli verkkovirtaa ei ole käytettävissä, on JCB kehittänyt useita erikokoisia litiumioniakkupaketteja, joiden avulla akkukoneella voi työskennellä tarvittavan ajan.
JCB on myös kehittänyt uuden nopean yleislaturin, joka on yhteensopiva kaikkien sen valmistamien E-TECH-sähkömallien kanssa. JCB Universal Charger toimii 48 V ja 96 V akkusähköjärjestelmien kanssa. Myös pikalataus on mahdollista.
JCB:n innovaatiojohtaja Tim Burnhope kertoo, että yhtiö on onnistunut tuomaan laajan valikoiman sähkökoneita hyvin lyhyessä ajassa. Hän lisää, että suurempien rakennuskoneiden osalta yritys jatkaa investointeja puhtaaseen diesel-tekniikkaan ja samaan aikaan uusien sähkökoneiden kehittäminen jatkuu voimakkaana. "Lisää on tulossa, etenkin laitevalikoimamme pienemmässä päässä."
Osaston luetuimmat
- Sampo Rosenlew on valmistanut jo tuhat metsäkonetta – tuhannes kone lähtee työskentelemään Saksan jyrkkiin rinteisiin30.1.
- Husqvarnalta tulossa markkinoille kevyt takakahvallinen moottorisaha 540 XP mark III6.10.2022
- Muutoksia vähäpäästöisten ajoneuvojen hankintatuen hakuaikoihin – painotus raskaassa liikenteessä ja pakettiautoissa16.12.2022
- Metsätehon tilastointi kertoo teollisuuspuun korjuukustannusten noususta vuonna 202123.8.2022
- Karsitun energiapuurangan kysyntä on nostanut alkuvuoden 2022 aikana keskimääräistä kuutiohintaa, mikä näkyy Luken tilastoissa.11.5.2022
- Uusi fosforiasetus voimaan – lannoituksen säätelyn kattavuus paranee19.1.
- Doosanin uusi nimi selville – jatkossa tuotemerkki tunnetaan nimellä Develon18.1.