Siirry pääsisältöönSiirry hakuun
Siirry sivupalkkiinSiirry alaosaan

Saksan maatalouskone- ja traktorivalmistajat ennätystulokseen

Saksan kone- ja laitevalmistajien yhdistys VDMA kertoo lähettämässään tiedotteessa, että saksalaiset maatalouskone- ja traktorivalmistajat saavuttivat ennätyssuuret myyntiluvut viimeisen vuoden aikana.
Kuva: Tapio Vesterinen
MAINOS (teksti jatkuu alla)
MAINOS PÄÄTTYY
MAINOS (teksti jatkuu alla)
MAINOS PÄÄTTYY

Alan myynti kohosi viisi prosenttia noin yhdeksään miljardiin euroon, mikä on kaikkien aikojen ennätys.

Suurimmaksi syyksi Saksan konevalmistajien kaupan kasvuun VDMA kertoo viljan hinnan kehityksen, erityisesti vehnän hinta on ollut nousussa heinäkuun 2020 jälkeen.

Suurin kasvu rekisteröitiin traktorivalmistuksessa, traktoreiden myynti kasvoi vuoden aikana 11 prosentilla, mikä liittyy myös tuotantokapasiteetin lisääntymiseen Saksassa. Vuosi 2020 oli menestyksekäs traktorivalmistajien lisäksi myös lannoitus- ja kasvinsuojelukoneiden valmistajille. Markkinaimu oli suurinta täsmäviljelyyn kykeneville koneille. Kasvinsuojelukoneiden markkinoiden arvioitiin kasvaneen kaksinumeroisen prosenttilukeman, lannoitusteknologian myynnin kasvuksi mitattiin 6 prosenttia.