Tulevaisuuden raskaan sarjan tekijät esiin

"Ensimmäinen, tammikuussa järjestetty tapahtuma oli menestys paikalle saapuneiden yritysten ja opiskelijamäärien mukaan ja osallistujat olivat enimmäkseen hyvin tyytyväisiä tapahtumaan”, toteaa Taavi Heikkinen, SKAL Pohjois-Suomi ry:n toiminnanjohtaja.
Menolippu työelämään -hankkeen projektipäällikkö Antti Vainiokangas näkee tapahtuman hyvänä mahdollisuutena opiskelijoille ja työnantajille.
”Tapahtuma tarjoaa rekrytointimahdollisuuksia ja antaa yrityksille mahdollisuuden tutustua oppilaitoksen toimintaan, henkilökuntaan ja opiskelijoihin sekä antaa verkostoitumismahdollisuuden muiden yhteistyökumppaneiden kanssa. Yhteistyö yritysten kanssa kehittää koulutusta ja lisää työssäoppimisen ja oppisopimuskoulutuksen mahdollisuuksia.”
Koneet käyntiin! -logistiikka- ja maarakennusalan rekry- ja messutapahtuma järjestetään keskiviikkona 23.11.2017 klo 14.30–18 Oulun seudun ammattiopiston Kempeleen toimipisteessä, Niittyrannantie 5, Kempele. Tapahtuman järjestävät yhteistyössä OSAOn Kempeleen-Limingan ja Haukiputaan yksiköt, SKAL Pohjois-Suomi ry sekä Ammattiopisto Luovi.
Osaston luetuimmat
- Echon moottorisahauutuudet saatu Koneviestin kokeiluun07:36
- Stora Enso auttaa uusia yrittäjiä alkuun – yrittäjäksi alkava saa sopimuksen, tukitoiminnot ja vuokrakoneet neljäksi vuodeksi08:00
- Hankkija rakennutti huollolle ja tuontikoneiden kokoonpanolle uudet tilat Turkuun16.3.
- Husqvarnalta tulossa markkinoille kevyt takakahvallinen moottorisaha 540 XP mark III6.10.2022
- Maarakennuskonemyynti lievässä laskussa20.3.
- Uusi fosforiasetus voimaan – lannoituksen säätelyn kattavuus paranee19.1.
- Jonsered-tuotteet jäävät pois markkinoilta tänä ja ensi vuonna23.10.2020