
Volkswagen Crafter markkinoille nelivetoisena kuorma-autona


Volkswagen Crafter mallisto on täydentynyt uudella isomman kokoluokan kuorma-automallilla. Volkswagen Crafter Oberaigner 4x4 perustuu Crafterin 50/55 alustaan. Crafter Oberaigner 4x4 -version muutos on mahdollista tehdä kaikkiin 50/55 kokonaispainon kori-/alustamalleihin ja pituuksiin. Muutos tuo mukanaan Torsen-tyyppisen jatkuvan nelivedon, joka on muokattu vakiokorkuiseen alustaan.
Nelivetojärjestelmässä on itselukkiutuva ja väännön tunnistava keskustasauspyörästö. Voimansiirron takauspyörästön lukkoja ei enää ole. Nelivetojärjestelmän tuoma lisäpaino on noin 130 kg. Suurimmalla 5,5 tonnin kokonaismassalla on mahdollista 2,8 tonnin hyötykuorma. Maksiminopeus on rajoitettu 90 km/h. Volkswagen Crafter Oberaigner 4x4 -mallin moottorina on aina 130 kW (177 hv) tehoinen 2,0 TDI -dieselmoottori ja se voidaan yhdistää joko 8-vaihteiseen automaattivaihteistoon tai 6-vaihteiseen manuaalivaihteistoon.
Volkswagen Crafter Oberaigner 4x4 kuorma-automalliston merkittävimpiä vakiovarusteita ovat mm. ESP-ajonvakausjärjestelmä, kauko-ohjattu keskuslukitus, monitoiminäyttö MFD+, digitaalinen ajopiirturi, kaistanvahti Lane Assist, Climatic-ilmastointi, monitoimiohjauspyörä, vakionopeudensäädin, kuljettajan ja etumatkustajan istuinlämmitys, sähkösäätäiset ja lämmitettävät peilit sekä automaattitoiminen lisälämmitin.
Volkswagen Crafter Oberaigner 4x4 hinnat alkavat 70 660 eurosta (sis. alv.24 %) takuun ollessa aina 5 vuotta / 200 000 km.
Osaston luetuimmat
- Biojackin energiakourat Lantmännen Agro -ketjun valikoimiin – Biojackille valtakunnallinen myyntikanava
- Husqvarnalta täysin sähköinen päältä ajettava ruohonleikkuri – leikkaa jopa 4700 neliön alueen
- Kone- ja polttoainevarkaudet jatkuva riesa Ruotsissa
- Liikenteessä kannattaa olla tarkkana kevytperävaunun massojen kanssa
- Puolustusvoimien käytöstä poistettua materiaalia huutokaupattiin Tampereen Kalkussa − eniten kiinnostusta herättivät Mercedes-Benzin MB-Trac 1600T ja Volkswagenin neliveto LT 45D
- Intiassa rekisteröitiin viime vuonna yli 900 000 traktoria – rekisteröidyt koneet on valmistettu lähes täysin paikallisesti
- Avant Murinoilla järjestettiin ensimmäiset Avantilla ajon SM-kilpailut – ylöjärveläiset ottivat kaksoisvoiton