Peltobiokaasun mahdollisuuksia selvitetään Leppävirralla — MTK-yhdistykset mukana hankkeessa

Keski-Savossa halutaan tuottaa peltobiomassoja biokaasun raaka-aineeksi. Kolmen tuottajayhdistyksen, MTK-Leppävirran, MTK-Joroisen ja MTK-Jäppilän käynnistämässä hankkeessa selvitetään, onnistuuko biomassan tuotanto jopa 2000 peltohehtaarin alalta Leppävirran Riikinnevalle suunnitellulle biokaasulaitokselle.
Vuosina 2020-2021 toteutetussa Biokaasulla liikkeelle -hankkeessa selvisi, että nesteytetyn biokaasun eli LBG:n potentiaalisin sijaintipaikka Pohjois-Savossa olisi juuri Riikinnevan jätteenpolttolaitoksen yhteydessä. Laitoksen toteuttamisesta on kiinnostunut Wega Group Oy.
Osa laitoksen syötteestä muodostuisi jätelaitoksen biomassojen kaasuttamisesta, osa tulisi elintarviketeollisuuden sivuvirroista ja iso osa peltobiomassoista, kertoo hanketta vetävä Esko Rissanen tiedotteessa.
Rissanen on itsekin luomuviljelijä, ja hän kerää tiedon paikallisesti saatavasta peltobiomassasta hankkeen jatkosuunnittelun ja siihen ostettavien asiantuntijapalveluiden tueksi.
Tuotantomäärien lisäksi Biokaasua pelloilta -hankkeessa on tarkoitus selvittää eri vaihtoehdot peltobiomassojen tuotannolle ja logistiikalle sekä arvioida biomassan kestävyyskriteerit kaasuntuotannon hyväksyttävyyteen EU:n uusiutuvan energian RED2-direktiivin mukaisella tarkastelulla.
Osaston luetuimmat
- LH-Osa Turun Konekeskukselle
- Fiat, Alfa-Romeo ja Jeep saavat Suomessa uuden isännän
- Joskinille kolme maahantuojaa – tavoitteena pääsy lähemmäksi ammattilaista
- Echon moottorisahauutuudet saatu Koneviestin kokeiluun
- Uusi fosforiasetus voimaan – lannoituksen säätelyn kattavuus paranee
- Energiapuukaupassa hinnat nousussa 2022 – halvempaa latvusmassaa ostettiin enemmän kuin karsittua rankaa
- Jonsered-tuotteet jäävät pois markkinoilta tänä ja ensi vuonna