
Lukijan idea: Liikkuva liiteri
Tieliikennekäytöstä poistettuja kärryjä ja alustoja saa romuloista huomattavan edullisesti. Sakari Hurskainen Kannonkoskelta teki rekan 12,5-metrisestä rahtikärrystä liikkuvan puuliiterin.Tukkiauton pankkoihin on kiinnitetty betoniverkot, jolloin kuormaan sopii klapeja noin 80 kuutiota. Puut on pilkottu kärryyn suoraan ja peitelty. Tuulen ja auringon kuivatettua puut kärry siirretään traktorilla vanhaan laakasiiloon suojaan. Talven mittaan kärryä tyhjennetään metsäkoneen kuormaajalla pienempiin kärryihin, joilla puut toimitetaan asiakkaalle.
Hurskaisella on lisäksi puuauton peräkärrystä rakennettu, 10 metriä pitkä ja 60 kuution vetoinen kärry. Liikkuvaan liiteriin klapit voidaan tehdä kauempanakin.
Hydrauliikkaletkujen merkkaus
Jani Rantanen Joutsasta on keksinyt mainion tavan merkitä hydrauliikkaletkut. Keksijän mukaan metallilevy on näkyvämpi ja kestävämpi kuin teippi ja tussimerkit.
Metallilätkät ovat tavallisia aluslevyjä eli prikkoja, joita löytyy jokaiselta maatilalta yleensä kaikenkokoisia ja -näköisiä. Niihin on meistetty kyseisen hydrauliikkaletkun käyttämä toiminto ja toiminnon suunta. Lopuksi koko komeus on kiinnitetty nippusiteellä letkuun.
Ovi pysyy kiinni
Ovella on yleensä kaksi asentoa: kiinni ja auki. Lukon suljin huolehtii, että ovi pysyy kiinni, mutta auki pitämiseen on kehitelty kirjavampi joukko virityksiä naruista erilaisiin hakoihin.
Antti Laiho Naantalista on ratkaissut ongelman yksinkertaisella koukulla, joka asennetaan seinään kahvan kohdalle siten, että koukku osoittaa alaspäin. Kun kahva käännetään koukun alle, ovi pysyy auki. Sulkemista varten ovi on helppo irrottaa koukusta yksinkertaisesti kääntämällä jälleen kahvaa alaspäin.
Kaikki ovet eivät käänny seinään asti auki, jolloin koukulle on tehtävä riittävä uloke, keksijä muistuttaa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

