Maxpo-näyttely järjestetään jälleen

Maxpo-näyttely on perinteisesti järjestetty joka toinen vuosi, mutta koronatilanteen vuoksi tapahtumaa siirrettiin hieman. Uudet päivämäärät ovat 5.–7.5. Paikkana toimii edelliskertojen tapaan hyväksi havaittu Hyvinkään lentokenttä. Uutuuskoneiden lisäksi tarjolla on myös työnäytöksiä ja muuta oheistoimintaa. Muutaman vuoden hiljaiselon jälkeen Maxpossa on mahdollistuu verkostoitua uusien toimijoiden kanssa.
Näyttelyssä esitellään laajalla sektorilla mm. maarakennus-, ympäristönhoito ja materiaalinkäsittelykoneita kaikissa kokoluokissa. Edellisen kerran Maxpo järjestettiin vuonna 2019, jolloin näytteilleasettajia osallistui 250 kappaletta – kyseessä on siis pohjoismaisen merkittävin maarakennusalan tapahtuma. Ennakkotietojen mukaan osastojen myynti on edistynyt lupaavasti myös tälle keväälle. Järjestäjien arvion mukaan esillä olevien yritysten määrä on jopa kasvamassa.
Näyttelyjärjestäjät ovat panostaneet runsaasti näyttelyn pääsemiseen, sillä messubusseja lähtee Hyvinkäälle useilta eri paikkakunnilta. Tarjoukseen kannattaanee tarttua, sillä usean vuoden katkos näyttelyissä tarjonne tällä kertaa runsaan kattauksen uutuusutuotteita.
Maxpo-näyttelyn portit ovat avoinna to-la 5.–6.5. klo 9–17 ja sunnuntaina 7.5. klo 9–16. Näyttelyn ensimmäisenä päivän opiskelijoille ja opettajille on alueelle vapaa pääsy. Normaalisti pääsylipun hinta on 20 euroa. Koneviestin osaston löytää paikasta A63.
Lisätietoa: www.maxpo.fi.
Osaston luetuimmat
- Suomen suurin laajenee taas - Okra, Oripää5.7.2016
- Maskinexpo 2015 -näyttelyssä oli hieman erikoisempia koneita esillä1.7.2015
- Ilouutinen tuleville rahtisahureille - Siirrettävän Slidetec-kenttäsirkkelin ensinäytös8.10.2009
- Herlevi Pulling Team: Uutta vetovoimaa radalle19.6.2013
- Agritechnican metsä, energia ja ympäristönhoito - Paljon puuhaa ja vehjettä1.2.2018
- Masinistikesän avaus - Classic Motor Show 201122.6.2011
- Turvallisuus ja Puolustus 2012 -messut15.3.2012