Sisältö
Grimme ja Lemken avasivat yhteisen huoltokeskuksen Venäjälle
31.5.2010
Uudessa tukikohdassa 3000 neliötä toimisto-, koulutus-, varasto-, verstas- ja kokoonpanotilaa Detshinoon noin 120 kilometriä Moskovasta lounaaseen.

Detshinoon rakennetaan Venäjän ensimmäinen maataloustekniikan keskus.
Huoltokeskuksen perustaminen havaittiin välttämättömäksi Grimmen ja Lemkenin kysynnän ja konekannan kasvaessa Venäjällä. Nyt asiakkaita ja yrityskumppaneita voidaan palvella optimaalisesti.
Grimme ja Lemken olivat tiiviissä yhteistyössä projektin alkuvaiheesta lähtien, koska molempien tavoitteet olivat yhtenäiset. Näin synergiat voitiin hyödyntää ja päällekkäisyydet välttää.
Rakennus tehtiin teollisuusalueelle 8 hehtaarin tontille, josta osa tehtiin pelloksi koneiden testaamista ja asiakkaiden kouluttamista varten.
Teollisuusalueelle nousee maataloustekniikan keskus, johon rakennetaan seuraavaksi toimintatilat Big Dutchmanille, itävaltalaiselle Wolf-Systemille ja saksalais-venäläiselle maatalouskonekauppa Ekonivalle.
Sivun alkuun