Sisältö
EuroTierissä tehtiin kävijäennätys
19.11.2010
Juuri päättyneessä EuroTier 2010 -näyttelyssä oli ennätyksellinen määrä näytteilleasettajia. Myös 140000 ylittänyt kävijämäärä oli uusi ennätys
Kävijöiden määrä kasvoi kahden vuoden takaisesta 8 prosentilla. Näyttelyjärjestäjä DLG:n mukaan kasvu kuvaa alan optimistista tunnelmaa ja vahvistaa EuroTierin asemaa maailman johtavana kotieläinalan ammattinäyttelynä.
Päänäyttelyn ohessa toteutettu, hajautetun energiantuotannon erikoisnäyttely BioEnergy Decentral on sekin vakiinnuttanut asemansa.
Näytteilleasettajat edustivat kaikkiaan 49 maata ja ulkomaisten näytteilleasettajien osuus oli 40 prosenttia. Ulkomaisten näyttelyvieraiden lukumäärä nousi 6 prosentilla 23500:een.
Maatalouden investointi-ilmasto on valkenemassa: riippumattoman markkinatutkimuslaitoksen kyselyn mukaan 60 prosentilla kävijöistä on investointiaikomuksia.
EuroTier järjestetään seuraavan kerran 13.–16.11.2012. Sen oheistapahtumia ovat tuolloin siipikarjatalouden erikoisnäyttely World Poultry Show ja BioEnergy Decentral.
Sivun alkuun