R. Laaksonen Oy vaihtoi nimensä Avagro Oy:ksi
24.2.2010
Laitilalainen, vuonna 1990 perustettu R. Laaksonen Oy uudistaa ilmettään, ja on päättänyt samalla vaihtaa nimensä paremmin toimialaa kuvaavaksi.

R. Laaksonen Oy (virallisesti Raimo Laaksonen Oy) maahantuo ja valmistaa koneita ja laitteita maatalouden tarpeisiin. Se on tullut tutuksi erityisesti kastelulaitteiden toimittajana.
Toimitusjohtaja Anssi Väättäsen mukaan asiaa on pohdittu kauan, eikä päätöstä ole haluttu tehdä harkitsematta tai hätiköiden. Samalla on haluttu kunnioittaa Raimo Laaksosen, yrityksen perustajan ansiokasta työtä hyvin menestyneen yrityksen alkutaipaleella.
Laaksonen jäi eläkkeelle vuonna 2002, jolloin yritys siirtyi sen nykyiselle omistajalle Väättäselle.
Yritys on kaksinkertaistanut myyntinsä tämän jälkeen. Liikevaihtoa kertyi vuonna 2009 noin 1,7 miljoonaa euroa, ja henkilökunnan määrä on tällä hetkellä 8.
Tuotevalikoimaa on lisätty, ja siihen kuuluu entistä laajemmin myös maatalouden työkoneita mm. perunalle ja vihanneksille.
Viimeisin lisäys on hollantilainen Miedema, joka valmistaa varastointilaitteita, sekä mm. Structural -perunanistutuskoneita.
Yrityksen uudeksi nimeksi on valittu Avagro Oy. Nimi viittaa luonnollisesti maatalouteen, ja sen etuliitettä perustellaan sanoilla Akva = vesi, Advanced = kehittynyt, mutta varmasti osuutensa on myös nykyisen omistajan nimikirjaimilla.
Tarkoituksena on Väättäsen mukaan myös koko yritysgrafiikan uudistaminen, mm. täysin uudet kotisivut, joihin liitetään myös sähköinen kaupankäynti. Sähköistä viestintää on tarkoitus huomattavasti lisätä.
"Paineet tähän suuntaan tulevat asiakkailta, joiden keskuudessa teimme joulukuussa tyytyväisyystutkimuksen", sanoo Väättänen.
Sivun alkuun