Sisältö
Ammann ja Yanmar omille teilleen
17.9.2010
Minikaivukoneiden valmistuksen takia yhdistyneet Ammann ja Yanmar ovat päättäneet purkaa yhteisyrityksensä. Edellinen keskittyy tienrakennukseen, jälkimmäinen kaivukonevalmistukseen.

Saint Dizierin kaivukonetehdas siirtyi Yanmarille.
Ammannin ja Yanmarin vuonna 1988 alkanut teollinen yhteistyö päättyy. Tuolloin päätettiin perustaa minikaivukoneita Euroopan markkinoille valmistava yritys Ranskan Saint-Dizieriin. Yanmar vastasi tuotekehityksestä ja valmistuksesta, Ammann yrityksen johdosta ja koneiden markkinoinnista Eurooppaan. Sen jälkeen tehdasta on laajennettu kolmeen otteeseen.
Vastuu St. Dizierin -tehtaan toiminnasta siirtyi syyskuun alussa kokonaan Yanmar Construction Equipment Europe S.A.S.:lle. Yanmar ilmoittaa tehostavansa tehtaan toimintaa.
Yritykset ovat kehittyneet eri suuntiin. Ammann on vahvistanut merkittävästi tienrakennustoimintaansa hankkimalla ensin tshekkiläisen asvalttijyrien valmistajan vuonna 2005 ja italialaisen päällystyskonevalmistajan viime vuonna.
Toisaalta Saint-Dizierissä valmistus on painottumassa raskaampiin kaivukoneisiin. Näiden syiden takia Ammann-Yanmar -tuotteiden myyjien määrä Euroopassa on voimakkaasti huvennut. Ja kun molemmat pyrkivät omin tuottein yhä itsenäisemmin markkinoille, synergiaetuja ei enää ole.
Yanmar säilyy edelleen Ammannin myynti- ja huoltoverkostossa Britannian, Ranskan ja Venäjän markkinoilla.
Sivun alkuun