Sisältö
Agcolla poikkeuksellisen hyvä vuosi
11.2.2008
Agco Corporation reippaasti voitolliseksi. Kasvun odotetaan jatkuvan.
.
”Viime vuosi oli Agcolle poikkeuksellisen hyvä: myynti ja kannattavuus paranivat selvästi”, pääjohtaja Martin Richenhagen kertoi tulosjulkistuksen yhteydessä.
Agcon liikevaihto nousi viime vuonna 5,4.stä 6,8 miljardiin dollariin, ja edellisvuoden 65 miljoonan tappio kääntyi 246 miljoonan voitoksi.
Maatalouskoneiden kysynnänkasvu oli voimakkainta Latinalaisessa Amerikassa, erityisesti Brasiliassa, mutta siellä vaihtelut ovat voimakkaita maatalouden rahoitustuen muuttuessa.
Euroopan traktorimyynti kasvoi kokonaisuudessaan 4 prosenttia, Pohjois-Amerikan 1 prosentin. Pohjois-Amerikan puimurimyynti kasvoi 13 prosenttia.
Agco ei tapansa mukaan kerro omien tuotteidensa menekkiä suhteessa kokonaismarkkinoihin.
Agco ennustaa maltillista kasvua alkaneelle vuodelle, mutta uskoo kuitenkin omien tuotteidensa myynnin nousevan 11- 13 prosenttia.
Sivun alkuun