Koneviesti -> Kuvalliselle sivustolleVapo Pelletti laajentaa tuotantoaan Puolassa ostamalla Enpal Sp.zo.o:n, joka sijaitsee Slubicen kaupungissa, aivan Saksan rajalla, noin 100 km Berliinistä. Sopimus allekirjoitettiin 12.4.2007. Hankitun tehtaan tuotanto on tällä hetkellä 30 000 tonnia ja se kaksinkertaistuu vuoteen 2009 mennessä.
Vapo omistaa Puolassa toisenkin tuotantoyksikön, jonka vuosikapasiteetti on noin 10 000 tonnia. Tehdas sijaitsee Puolan keskiosissa Bydgoszczissa.
Kaupan myötä Vapo Pelletin kokonaiskapasiteetti kasvaa 850 000 tonniin. Tuotantoa on Suomen lisäksi Ruotsissa, Tanskassa, Virossa ja Puolassa.
"Tehty investointi on Vapo Pelletin strategian mukainen. Puolan-toiminnan kehittämisessä volyymin lisäys parantaa markkina-asemaa ja antaa valmiudet Keski-Euroopan ja Puolan markkinoinnin kehittämiseen" sanoo liiketoimintajohtaja Juhani Ylä-Sahra.