Koneviesti -> Kuvalliselle sivustolleKokeilimme, miten erikoiskova Kultahammas-ketju pärjää kesämökkiläisen puutöissä verrattuna tavalliseen Stihlin teräketjuun.

Stihlin erikoiskova Kultahammas-teräketju lienee tarkoitettu harrastesahaajille, joille moottorisahan teräketjun viilaaminen on ylivoimainen tehtävä tai ketjukuluilla ei ole merkitystä.
Kun normaali terä lakkaa leikkaamasta, monet kävelevät sahakauppaan ja vaihdattavat tylsyneen tilalle uuden. Siltä ei välty myöskään kalliin Kultahampaan kanssa, sillä perinteiset teroitusvälineet eivät pysty leikkuuhampaaseen.
Ilman vahinkoja teroitusväli nelinkertaistuu. Niin myös teroituttamisen kertalasku. Kaikilla kauppiailla ei edes ole teroituskoneeseensa kallista timanttilaikkaa. Uuden Kultahampaan ohjehinta on 2,4-kertainen normaaliin Stihl-ketjuun verrattuna.
Tein viisi työpäivää pöllejä ja polttorankoja nuoren metsän kunnostusssa Stihl MS 200 -moottorisahalla, johon vaihdoin normaalin teräketjun tilalle ns. Kultahammas-teräketjun.
Kultahampaassa on purupii myös leikkuuhampaan etupäässä, eli niitä on tavallaan kaksi vierekkäin. Tuplan tarkoitus ei minulle selvinnyt, varsinkaan, kun piikit ovat eripituiset ja -korkuiset.
Sahasin täysin uusilla ketjuilla samaa, 22,5-senttistä koivupölliä ensin puhtaana, sitten mullattuna, hiekattuna ja jälleen puhtaana. Kaikissa vaiheissa kiekkojen lukumäärä oli kaksi. Tahallisen kiveen hipaisun jälkeen sain Kultahampaalla aikaiseksi puhtaasta pöllistä vain yhden kiekon, ennen kuin ketju katkesi juuri ennen kiekon irtoamista.
Kultahammas tulee vakiona joihinkin Stihlin harrastesahoiksi luokitettaviin malleihin. Siksi asettauduin lähinnä kesämökkiläisen asemaan tässä ketjuvertailussa. Ainut poikkeavuus ryhmään oli kevyt ammattisaha, Stihl MS 200.
Osa tilaa polttorangat karsittuina puuliiterin eteen, toisten täytyy tehdä ne itse joko pystystä tai hakkuusta jäljelle jääneistä latvuksista. Molempiin metsäosuuksiin liittyy oleellisesti karsintaa.
Katkonnassa Kultahammas hävisi perinteiselle Stihl ketjulle noin 11 % riippumatta puun paksuudesta. Pienissä rungoissa kertakatkaisun ero on niin pieni, ettei sitä varmuudella tunnista kuin sekunttikellolla. Silloin on varmempaa tehdä useampia kiekkoja peräkkäisenä sarjana. Tappiosta huolimatta Kultahampaan leikkuunopeus on uutena hyvä. Myös karsinta sujuu.
...