Koneviesti -> Kuvalliselle sivustolleVolvo sai uusia malleja. Dae-Tek Oy aloitti Ahlmann-kuormaajien maahantuonnin. Terex-koneiden myynti alkoi Fintractorilla.

Ensimmäiset Volvon uudet L45F ja L50F -mallit luovutettiin asiakkaille viime vuoden loppupuolella. Uusien mallien kehitystyö viivästyi jonkin verran, ja hetkeksi pääsi syntymään tilanne, että Volvolla ei ollut tarjota konetta suosittuun alle 10 tonnin kokoluokkaan. Edellistäkään malliversiota L50E:tä ei ollut enää saatavana.
Volvo L45F ja L50F ovat rinnakkaismalleja, joissa peruskoneet ovat mitoiltaan samanlaiset. Aisaston ulottuvuuksissa ja nostovoimissa on eroa ja moottoritehossa hieman. Pienemmässä mallissa vakiorengaskoko on 15,5–25 ja suuremmassa 17,5–25. Näistä eroista johtuen L45F on kevyempi, painaen vakioyleiskauhalla 8630 kiloa, vastaavasti L50F:n paino on 9410 kiloa.

Ahlmann-kuormaajien valmistajan, Ahlmann Baumaschinen GmbH:n pitkä historia yltää liki 200 vuoden päähän. Yhtiön eräänä merkkipaaluna voidaan pitää esimerkiksi maailman ensimmäistä teollisesti valmistettua sukellusvenettä vuodelta 1850. Vuonna 2004 Mecalaciin sulautunut yhtiö keskittyy kuormaajiin, joista löytyy kokemusta lähes 60 vuoden ajalta.
Ahlmann-kuormaajien maahantuonnin siirtyminen Dae-Tek Oy:lle oli monien sattumien summa. Bobcatin edustuksen varmistuttua tuli tieto, että Bobcatin AL-mallin valmistus Euroopan osalta päättyy ja näin Dae-Tek Oy:n mallistoon jäi kompaktin kuormaajan mentävä aukko. Ahlmann tuli sopivasti samoihin aikoihin tarjolle, ja maahantuontisopimus syntyi loppujen lopuksi helposti.
Terex-koneiden myynti alkoi Fintractorilla
Bobcatin jäädessä pois Fintractor Oy:n maahantuontituotevalikoi-masta, tilalle ovat virallisesti vuoden alusta tulleet edustukseen päämerkiksi Terex-maasiirtokoneet. Valikoimaan kuuluvat tela-alustaiset liukuohjatut kuormaimet PT-30, PT-60 ja PT-80, joiden työpainot sijoittuvat välille 1,5–4,07 tn.
Kaivukoneissa mallisto painottuu kevyempiin kokoluokkiin. Tela-alustaisia koneita on 12 eri mallia, alkaen pienestä 1,47 tonnin TC15 minikaivukoneesta ja päätyen 12,8 tonnin TC125 kaivukoneeseen. Kaikissa malleissa on puskulevy. Kahteen suurimpaan saa mono-puomiston vaihtoehdoksi kaksiosaisen niveltyvän nostopuomin.
Pyöräalustaisia kaivukoneita on viisi eri vaihtoehtoa. TW70, TW85 ja TW110 ovat varustettu puomin sivukäännöllä ja niveltyvillä nostopuomeilla. Näiden koneiden työpainot osuvat välille 6,8-11 tonnia. Suurimmat koneet ovat 1404 MK ja 1604 MK, joiden työpainot ovat varustuksesta riippuen 15–16,5 ja 17,5–21 tonnia. Lisäksi Terexiltä löytyy dumppereita, maasiirtoautoja, materiaalinkäsittelykoneita, kaivurikuormaimia ym. kalustoa.
. . .Lue nämä ja muut jutut Koneviestin numerosta 2/2011.